Materiały

Dysonans poznawczy.

Pięknie o dysonansie mówi Milian Kundera: „Umysł uznaje za nieprzyzwoite kwestionowanie tego, co mówi serce”. Żeby było jednak jaśniej trzeba powiedzieć czego dotyczy dysonans poznawczy. Chodzi więc o sytuacje, uczucia czy myśli, które dotyczą tego samego zdarzenia, osoby czy zjawiska a są ze sobą w sprzeczności. Czytaj więcej.

Czy uczą dzieci o seksie w szkole? O projekcie „Stop pedofili” i artykule 200 B Kodeksu Karnego.

Jedni twierdzą, że edukacja dzieci w obszarze seksualności wiąże się z seksualizacją dzieci i utratą ich niewinności, że to deprawacja i demoralizacja. Inni twierdzą, iż jest to jedna z najskuteczniejszych metod utrzymania zdrowia seksualnego wśród dzieci i młodzieży. Jakie jest są zdaniespecjalistów w tym temacie? Jesienią 2019 roku, w Polsce zrobiło się głośno na temat edukacji seksualnej, za sprawą Czytaj więcej.

Zagrożenia w internecie. 

Internet jest skarbnicą wiedzy, polem do rozwoju. Ale aplikacje online jak każde narzędzie mogą stanowić też zagrożenie. Dziś publikujemy specjalnie dla Was zestawienie zagrożeń w internecie, przed którymi możecie ustrzec siebie i swoje dzieci. Uświadomienie sobie potencjalnych niebezpieczeństw w internecie to pierwszy krok do tego, by skuteczniej chronić nasze pociechy. Co może spotkać dziecko w sieci? Czytaj więcej.

Emocje. Poczucie winy.

Skąd bierze się poczucie winy? Co to jest poczucie winy? Zatem od początku….

Pierwszymi ludźmi, którzy wzbudzają w dziecku poczucie winy są… jego rodzice. Początkowo poprzez socjalizację wymuszają na dzieciach stosowanie zasad moralnych: „Nie kradnij”, „Nie kłam”, „Bądź posłuszny”. W tym celu stosują zarówno nagrody, ale i kary. Jeśli rodzice w swych poczynaniach są konsekwentni i trzymają się głoszonych zasad, lęk przed karą za niewłaściwe zachowanie może zamienić się w wewnętrzny głos, który w następstwie niewłaściwego zachowania może wywoływać tzw. wyrzuty sumienia.

Czytaj więcej.

Hejt w internecie. 

Rozwój Internetu dał osobom lubującym się w poniżaniu innych, nowe możliwości. Anonimowość sprawia, że niektórym puszczają hamulce i mówią rzeczy, których nigdy by nie wypowiedzieli w realu, a już na pewno nie komuś w cztery oczy.

Hejt w Internecie jest nagminny i nie masz się co łudzić, że nie dotyczy Twojego dziecka. Może ono być zarówno ofiarą, jak i osobą stosującą ten sposób znęcania się nad słabszymi. Nigdy nie mów, na pewno nie moje dziecko.

Czytaj więcej.

Emocje. Wstyd.

Dziś zajmiemy się Wstydem.

Brené Brown autorka książki pt. „Rosnąc w siłę” mówi o nim w sposób bardzo obrazowy: Każdy z nas w życiu upadał, a najlepszym dowodem na to są nasze poharatane kolana i pokryte bliznami serca. O bliznach łatwo się jednak mówi, a trudniej je pokazuje, zwłaszcza że przy okazji obnaża się wszystkie wiążące się z nimi uczucia. Poza tym rzadko widzimy rany, które dopiero się goją. Nie jestem pewna, czy to dlatego, że odczuwamy zbyt wielki wstyd, by pozwolić komukolwiek na obserwowanie tak intymnego procesu, jak przezwyciężanie uczucia zranienia, czy dlatego, że nawet kiedy zdobywamy się na odwagę, by pokazać się przed zakończeniem procesu zdrowienia, ludzie na wszelki wypadek odwracają wzrok. Czytaj więcej.

„OCZY DIABŁA” – niezależnie od tego, czy jest wynikiem śledztwa dziennikarskiego, czy wytworek wyobraźni reżysera, to problem w nim przedstawiony istnieje naprawdę!

Początkiem lutego 2021 na kanale YouTube Patryka Vegi zadebiutował film dokumentalny o handlu dziećmi pt. OCZY DIABŁA Dokumentalna forma oraz poważny temat wskazują, że może to być wartościowa produkcja. Czy tak właśnie jest?  Czytaj więcej.

Emocje. Samotność.

Postanowiliśmy podzielić się z Wami przemyśleniami i wiedzą dotyczącą różnych uczuć, stanów ducha i ciała – które mogą towarzyszyć osobom wykorzystanym seksualnie. Czekamy na opinie w tym względzie, uwagi, uzupełnienia, pytania, refleksje, cokolwiek na co przyjdzie Wam ochota. Zapraszamy do lektury.  Czytaj więcej.

Seksualizacja emoji w cyberprzestrzeni.

Soczysta brzoskwinia, smakowity banan, czyli język erotyczny, którym częstowane są nasze dzieci… Emoji to w dużym skrócie mówiąc zestaw emotikonów, które w ostatnich latach zawładnęły urządzeniami mobilnymi na całym świecie. Stworzone w Japonii, szybko przedostały się na iPhony, a stamtąd do telefonów z Androidem i tych z pozostałymi systemami operacyjnymi. Używanie emotikonów usprawnia komunikację tekstową. Często stosowane, by skrócić wiadomość tekstową, zastępując dane słowo  poszczególną emoji lub po prostu, by przekazać ładunek emocjonalny, jaki za sobą niesie wysyłany tekst. Czy znaczenie emoji jest przez wszystkich dobrze interpretowane?  Czytaj więcej.

 

Jak nastolatki z TikToka trafiają na Pornhub?

TikTok to aplikacja pozwalająca na wymianę krótkich filmów wideo. Są na niej treści zabawne, inspirujące, wspierające słuszne cele. Czy jednak treści tam zamieszczane są zawsze bezpieczne? Pamiętajmy, że co zostało umieszczone w Internecie już nigdy nie znika, a Internet pełen jest ludzi złych i niebezpiecznych. Dzieci nie zawsze dostrzegają zagrożenia. Dlatego to rodzice powinni interesować się tym jakie materiały są przeglądane, a przede wszystkim publikowane w Internecie przez ich dzieci.  Czytaj więcej.

 

Współczesne oblicze przemocy: Molestowanie seksualne dziecka.

„Dziecko zachowywało się inaczej niż zwykle, ale nigdy nie przypuszczałbym, że ktoś mógłby zrobić mu krzywdę!”, „Jak mogłam tego nie zauważyć?” Takie słowa padają ze strony dorosłych, kiedy okazuje się, że dziecko doświadczyło przemocy seksualnej. Czytaj więcej.

Za ścianą… Przemoc wobec dzieci w dobie izolacji

W pierwszej kolejności koronawirus zaatakował mieszkańców Chin, a następnie zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie. Jego pojawienie się wywołało w ludziach dużo strachu. Czytaj więcej.