Książki

Polecane przez nas książki dla dzieci, które uczą bezpiecznych zachowań oraz wzmacniają pewność siebie.

„Jak kózka uczyła się pływać”

To ciekawa książka Nele Moost, która doda dziecku odwagi, opowie o indywidualności, o tym, że nie trzeba być idealnym, aby osiągnąć w życiu wiele.

„Pięciu Nieudanych”

Beatrice Alemagna przekazuje w tej książce dzieciom, że nie m ludzi bez wad. Każdy je ma, ale można być szczęśliwym, nie będąc idealnym.

„Kolorowy potwór”

To rewelacyjna książka napisana przez Annę Llenas dla dzieci, która mówi o emocjach i pomaga pomaga rozmawiać o uczuciach.

“Kret sam na scenie”

To opowieść Ulf Nilsson o tremie oraz o tym jak ważne jest wsparcie ze strony najbliższych.

„Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”

Książka Elżbiety Zubrzyckiej o tym, że trzeba uważać na to z kim się przyjaźni. Nie można zmienić „krokodyla”.

“Jeż”

To opowieść Katarzyny Kotowskiej o adopcji. Warta przeczytania również przez dorosłych.

„Chusta babci”

Asa Lind w swojej książce oswaja dziecko z chorobą i śmiercią bliskiej osoby.

“Zlatanka i ukochany wujek”

Pija Lindenbaum przybliża w swojej książce temat zazdrości. Porusza też temat osób homoseksualnych.

„Gdzie jest moja córka”

Znakomity “picturebook” Iwony Chmielewskiej o dzieciach niepełnosprawnych.

“Dziewczynki latają wysoko”

Rachel Diaz Reguera pisze w swojej książce, co zdradza już sam jej tytuł, że wszystko można osiągnąć jeżeli tylko bardzo tego chcemy i działamy w tym kierunku.

„Zły dotyk NIE”

Książka, która uświadamia dziecku, czym jest molestowanie seksualne. W prosty, praktyczny sposób mówi, co zrobić, gdy ktoś przekracza granicę.
Na końcu książki dziecko znajdzie niezbędne numery telefonów, pod które może zadzwonić, by uzyskać pomoc. Ten komiks ośmieli dzieci do wyrażania sprzeciwu, gdy zachowanie dorosłego budzi lęk, zakłopotanie, zawstydzenie. Uczy zdrowej ostrożności, zaznaczając równocześnie, że zdecydowana większość dorosłych to dobrzy ludzie.

„Nie pójdę z nieznajomym”

„Nie pójdę z nieznajomym” to książka, która przybliża dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym problem bezpieczeństwa w kontaktach z innymi osobami. Stanowi świetny materiał edukacyjny, a ilustracje dodatkowo obrazują dylematy małego człowieka, ułatwiając mu percepcję pożądanego wzorca zachowania.

„Nie lubię łaskotek”

Łaskotanie, chociaż może wydawać się nieszkodliwą zabawą, często stanowi ogromną przykrość. Fizycznie staje się bolesne i nadmiernie pobudzające, a emocjonalnie wzbudza złość, żal, poczucie utraty panowania na ciałem i sytuacją, a wreszcie dokonania na dziecku gwałtu. Książka “Nie lubię łaskotek” to opowiadanie o prawie dziecka do powiedzenia NIE, kiedy jest dotykane w taki sposób, że odczuwa przykrość lub zakłopotanie. Także wtedy, gdy wydaje się, że kochający członek rodziny niewinnie bawi się z dzieckiem.

„Powiedz komuś”

“Powiedz komuś!” to książka, która podnosi poczucie wartości dziecka i uczy je najważniejszego – szacunku dla siebie i innych. Jednocześnie przekazuje niezbędną wiedzę. Dziecko musi znać swoje prawa i umieć powiedzieć “NIE!” w obronie tych praw i własnego ciała. Trzeba je nauczyć, aby ufało własnym odczuciom. Kiedy czuje sie zaniepokojone lub zakłopotane, musi o tym POWIEDZIEĆ KOMUŚ, kto wysłucha i pomoże. Książka pokazuje pozytywny obraz świata i mówi, jak go zachować, stosując się do mądrych zakazów.

„Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego”

Zuzia codziennie chodzi do szkoły i z powrotem. Doskonale zna drogę i nigdy nie błądzi. Jednak dzisiaj jedna z ulic została zablokowana i dziewczynka nie wie, co ma zrobić. Nagle pojawia się mężczyzna, który chce wskazać jej drogę. Czy powinna go posłuchać?

„Maks nie rozmawia z obcymi”

Maks czeka na mamę na placu zabaw. Trochę to trwa. Na dodatek zaczyna padać! Czy Maks powinien posłuchać mężczyzny, który go zagaduje i pójść za nim? Ale Maks wie, co robić..

„Dobre i złe sekrety”

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić, czy nie? O czym absolutnie nie wolno mówić, o czym wolno, a o czym wręcz należy? Jakie sekrety są niebezpieczne? Kiedy jest się “skarżypytą”, a kiedy mądrym, rozsądnym dzieckiem? Jak bezpiecznie korzystać z internetu? 

„Zbyt miła”

Gdy dzieci niechętnie mówią “nie”, nie stają w swojej obronie, nie domagają się realizacji swoich potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że boją się utracić przyjaźnie. Boją się, że inne dzieci będą na nie złe lub, że przestaną je lubić.